Jauns, personalizēts pacientu sagatavošanas plāns kolonoskopijai

GASTRO CENTRS izstrādājis unikālu digitālu personalizētu pacientu sagatavošanas plānu kolonoskopijas procedūrai.

GASTRO CENTRS ir pirmais medicīnas centrs Latvijā, kas saviem pacientiem piedāvā iespēju saņemt personalizētu digitālu plānu, lai sagatavotos kolonoskopijas procedūrai. Plāns ir publicēts GASTRO CENTRA mājas lapā un tas nodrošina precīzāku zarnu sagatavošanu kolonoskopijas izmeklējumam, kas veicina kvalitatīvu izmeklējuma rezultātu, ietverot sevī gan diagnostiku, gan terapiju.

Plānā iekļauta pacienta diētas un precīza medikamentu lietošanas instrukcija, sastādot konkrētu dienu un pulksteņa laika plānu, tāpat tiek atgādināts par pārtikas produktu lietošanu pirms procedūras. Norādot procedūras dienu un laiku, pacientam tiks sagatavots personalizēts sagatavošanās grafiks un nosacījumi.

“GASTRO CENTRA izstrādātais digitālais personalizētais pacientu sagatavošanas plāns kolonoskopijas procedūrai ir svarīgs” stāsta Dr. Danute Ražuka–Ebela, GASTRO CENTRA ārste endoskopiste, gastroenteroloģe, skaidrojot – ja pacients ievēro sniegtās rekomendācijas, tiks sasniegts labākais iespējamais procedūras rezultāts. “Diemžēl bieži pacientiem, kuri rekomendācijas nav ievērojuši, procedūra jāveic atkārtoti nepietiekamas zarnu tīrības dēļ,” saka GASTRO CENTRA ārste. “Kolonoskopijas kvalitāte ir atkarīga no tā, cik labi ārsts var pārskatīt gļotādu. Tāpat arī, ja tiek atrasts kāds noņemams polips, tā noņemšanu var nepieļaut zarnas netīrība.”

Dr. Danute Ražuka–Ebela norāda uz GASTRO CENTRA izstrādātā “sagatavošanās kolonoskopijai kalkulatora”, kā to dēvē paši mediķi, unikalitāti: “Digitālais personalizētais pacientu sagatavošanas plāns kolonoskopijas procedūrai noteikti ir inovatīvs risinājums, lai izglītotu pacientu, padarītu informāciju pieejamāku, un celtu kolonoskopijas kvalitāti, kas visnotaļ atvieglos arī ārstu darbu kolonoskopijas laikā.”

Oksana Belina, GASTRO CENTRA medicīnas statistiķe skaidro, ka 2023. gada sākumā GASTRO CENTRS veica kolonoskopijas pacientu aptauju, kurā piedalījās 958 respondenti, no kuriem 465 jeb 49% pirms procedūras veikšanas nebija precīzi ievērojuši speciālo diētu un citus sagatavošanās noteikumus, jo nebija tos līdz galam sapratuši vai nebija vēlējušies tos ievērot, savukārt 490 pacienti jeb 51% diētu ievēroja. Tas apliecina nepieciešamību uzrunāt pacientus un skaidrot pacientiem par sagatavošanos vēl vairāk un vēl labāk nekā līdz šim, meklējot arvien jaunus pacientam ērtus un mūsdienīgus informēšanas veidus.

“Mēs vienmēr cenšamies uzlabot gan mūsu pacientu apkalpošanas kvalitāti, gan ērtumu,” saka GASTRO CENTRA valdes loceklis Ansis Grantiņš, “tāpat ir svarīgi, lai ieviestās inovācijas varētu palīdzēt visai veselības aprūpes sistēmai. Domāju, ka šis personalizētais digitālais plāns ir viens no GASTRO CENTRA ieguldījumiem veselības aprūpes inovācijās, ar kuru mums ir liels pamats lepoties,” ir gandarīts GASTRO CENTRA valdes loceklis.

GASTRO CENTRS atgādina, ka pirms kolonoskopijas procedūras nav ieteicams lietot visa veida pilngraudu produktus (rupjmaizi, graudu maizi, pilngraudu makaronus), visa veida rīsus,  auzu un citas graudaugu pārslas, kuskusu, kvinoju, visa veida dārzeņus, zirņus, pupas, lēcas, svaigus augļus un ogas, žāvētus augļus un ogas, zemesriekstus un citu riekstu sviestu, kā arī linsēklas, klijas un citus šķiedrvielu produktus.

Savukārt produkti, kurus drīkst lietot, ir baltmaize (bez riekstiem, sēklām vai papildus šķiedrvielām), pankūkas un vafeles no baltajiem miltiem, gaļa (putnu, liellopa, cūkgaļas) bez ādas un cīpslām, zivis, olas, visa veida piena produkti, sviests, sinepes (bez veselām sinepju sēklām), eļļas un visa veida sulas un dzērieni, izņemot plūmju un citas biezsulas.

Pirms ierašanās uz procedūru jāpārliecinās, ka ir paņemts līdz personu apliecinošs dokuments, ģimenes ārsta nosūtījums un iepriekšējo izmeklējumu rezultāti, uz izmeklējumu jāvelk brīvs un ērts apģērbs.

Sīkāk iepazīties ar noteikumiem, kurus būtu jāievēro pacientam, gatavojoties kolonoskopijai, varat infografikā.

 

Uzziņai:

Kas ir kolonoskopija?

Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija ir vienīgā, visprecīzākā un informatīvākā izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses, kas ļauj savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības, t. sk. labdabīgus veidojumus (polipus) un audzējus. Kolonoskopija, ja to veic pieredzējis un prasmīgs ārsts ar modernu endoskopu, ir pacientam droša un nekaitīga procedūra.

Kolonoskopijas laikā ar tievu, lokanu optisku vai video instrumentu detalizēti apskata no “iekšpuses” taisno zarnu un tālākās resnās zarnas daļas līdz pat aklajai zarnai.

Kolonoskopijas laikā ārsts diagnozes precizēšanai no zarnas gļotādas var paņemt sīkus audu paraugus (biopsijas), ko tālāk nosūta uz morfoloģijas laboratoriju un izmeklē mikroskopiski. Biposiju ņemšana ir nesāpīga. Kolonoskopijas laikā, ja nepieciešams, vienlaicīgi var veikt dažādas diagnostiskās un ārstnieciskās darbības, piemērām, polipu un audzēju izņemšanu.

Ar jaunākās paaudzes endoskopiem ir iespējams visu kolonoskopijas ainu dokumentēt videofilmā un elektroniski uzglabāt vai pārraidīt, izmantojot jebkuru mūsdienīgu attēlu apstrādes tehnoloģiju.

Kolonoskopija visbiežāk ir iesākama šādos gadījumos:

  • pēdējo 4-5 nedēļu laikā vēdera izejas ritms ir mainījies uz caurejām vai aizcietējumiem, vai vēdera izeja ir kļuvusi apgrūtināta, vai sāpīga, vai izteikti neregulāra;
  • izkārnījumiem ir asiņu vai gļotu piejaukums;
  • neizskaidrojams ķermeņa masas zudums, nespēks, mazasinība.

Iepriekš minētajos un citos gadījumos to, vai ir nepieciešama kolonoskopija, izlemj ārsts.

Pāriet uz saturu