13C izelpas tests ir neinvazīvs diagnostikas tests, ko izmanto, lai noteiktu Helicobacter pylori (H. pylori) baktēriju klātbūtni kuņģī. H. pylori ir izplatīta baktērija, kas inficē kuņģa gļotādu un var izraisīt dažādas kuņģa-zarnu trakta slimības, piemēram, peptiskas čūlas un kuņģa vēzi.

Izmeklējuma laikā tiek dzerts šķīdums, kas satur nelielu daudzumu ar 13C iezīmētas urīnvielas — vielas, ko H. pylori šķeļ kuņģī. Sadalot urīnvielu, baktērijas izdala oglekļa dioksīdu (CO2), kas pēc tam uzsūcas asinsritē un tiek izelpots elpā. Elpa tiek savākta īpašā traukā (maisiņā) ar dažādiem intervāliem, parasti ik pēc 10-15 minūtēm.

Pēc tam izelpas paraugus analizē, lai noteiktu ar 13C iezīmētu CO2 klātbūtni, kas norāda uz H. pylori klātbūtni kuņģī. 13C izelpas tests ir uzticama un precīza metode H. pylori infekcijas diagnosticēšanai, un to uzskata par drošu un labi panesamu.

13C izelpas tests H. pylori noteikšanai parasti aizņem apmēram 30 minūtes.


Kā sagatavoties?

Sagatavošanās 13C izelpas testam H. pylori noteikšanai var atšķirties atkarībā no jūsu veselības aprūpes sniedzēja sniegtajiem īpašajiem norādījumiem. Parasti var ieteikt šādus sagatavošanās darbus:

Medikamenti: pirms izmeklējuma jāpārtrauc lietot noteikti medikamenti, piemēram, antibiotikas un protonu sūkņa inhibitori (PSI), jo tie var ietekmēt testa rezultātu precizitāti.

Diēta: 6-8 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst vai dzert (izņemot tīru ūdeni). Ieteicams izvairīties no alkohola, kofeīna un skābiem vai pikantiem ēdieniem.

Papildus: izvairieties no smēķēšanas 6-8 stundas pirms izmeklējuma.

Noteikti informējiet savu ārstējoši ārstu un izmeklējuma veicēju par jebkādiem veselības traucējumiem vai medikamentiem, ko lietojat, jo tie var ietekmēt testa rezultātus.

Lai nodrošinātu precīzus rezultātus, ir svarīgi ievērot visus Jūs ārsta sniegtos īpašos norādījumus.

Ūdeņraža izelpas tests ir diagnostikas tests, ko izmanto, lai noteiktu laktozes malabsorbciju (uzsūkšanos).

Izmeklējuma laikā pacientam tiek dots dzēriens, kas satur laktozi, un pēc tam laika gaitā tiek mērīts ūdeņraža daudzums izelpā. Kad laktoze netiek absorbēta tievajā zarnā, to fermentē baktērijas resnajā zarnā, radot ūdeņradi un citas gāzes, kas pēc tam uzsūcas asinsritē un tiek izelpotas caur plaušām. Ja ūdeņraža līmenis izelpā paaugstinās virs normālā līmeņa, tas norāda, ka laktoze nav pareizi uzsūkusies un pacientam var būt laktozes malabsorbcija. Šo testu parasti izmanto, lai diagnosticētu laktozes nepanesību – stāvokli, kurā organisms nevar sagremot laktozi laktāzes deficīta dēļ (enzīma, kas noārda laktozi).

Šis izmeklējums parasti aizņem apmēram 2-3 stundas.


Kā sagatavoties?

24 stundas pirms izmeklējuma izvairieties no piena produktiem, ēdieniem ar augstu šķiedrvielu saturu.

24 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst lietot dažas zāles, piemēram, antibiotikas un caurejas līdzekļus.

Vismaz 12 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst.

Vismaz 2 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst smēķēt un lietot košļājamo gumiju.

Ir svarīgi ievērot īpašos norādījumus, ko noteicis Jūsu ārsts.

Orāli-cekālā tranzīta laika un zarnu disbakteriozes diagnostika ar ūdeņraža laktulozes elptestu izmanto, lai izmērītu laiku, kas nepieciešams, lai pārtika izietu cauri gremošanas sistēmai no mutes līdz cecum (resnās zarnas pirmajai daļai) un noteiktu baktēriju pārmērīgu augšanu tievajās zarnās.

Izmeklējuma laikā pacients uzņem laktulozes šķīdumu, tas ir, cukura veidu, ko organisms nesagremo, bet tā vietā iziet cauri gremošanas traktam un ko fermentē baktērijas resnajā zarnā. Kad baktērijas fermentē laktulozi, tās ražo gāzes, piemēram, ūdeņradi un metānu, kas uzsūcas asinsritē un galu galā tiek izelpotas caur plaušām.

Ūdeņraža un metāna līmeni pacienta izelpā mēra noteiktos intervālos pēc laktulozes šķīduma uzņemšanas. Kavēšanās laikā, kas nepieciešams ūdeņraža un metāna parādīšanās elpā, var norādīt uz lēnu pārvietošanās laiku caur gremošanas sistēmu, savukārt paaugstināts ūdeņraža vai metāna līmenis var liecināt par baktēriju aizaugšanu tievajās zarnās.

Izmeklējuma ilgums var atšķirties, bet parasti tas aizņem apmēram 2-3 stundas.


Kā sagatavoties?

Diēta: vismaz 24 stundas pirms testa ievērojiet diētu ar zemu šķiedrvielu saturu. Izvairieties no pārtikas produktiem, kas satur daudz šķiedrvielu, piemēram, augļi, dārzeņi, pupiņas, pilngraudi un rieksti. Dienu pirms izmeklējuma ieturiet vieglas maltītes.

Vismaz 12 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst un dzert (izņemot tīru ūdeni).

Medikamenti: vismaz 2 nedēļas pirms testa izvairieties lietot antibiotikas, caurejas līdzekļus, probiotikas un jebkādas zāles, kas ietekmē zarnu kustīgumu vai gremošanas procesu. Pirms jebkādu zāļu lietošanas pārtraukšanas konsultējieties ar ārstējošo ārstu.

Vismaz 12 stundas pirms testa izvairieties no smēķēšanas un smagas fiziskās slodzes.

Ir svarīgi ievērot jūsu ārstējošā ārsta sniedzēja sniegtos īpašos norādījumus par gatavošanos ūdeņraža laktulozes izelpas testam, jo tie var atšķirties atkarībā no jūsu individuālās situācijas.

Zarnu disbakteriozes diagnostika ar ūdeņraža glikozes izelpas testu ir neinvazīvs diagnostikas tests, ko izmanto, lai novērtētu zarnu mikrobiotas funkciju un sastāvu resnajā zarnā. Tas ietver glikozes šķīduma dzeršanu un ūdeņraža gāzes līmeņa mērīšanu izelpā ar regulāriem intervāliem vairāku stundu laikā. Tests nosaka ūdeņraža gāzes klātbūtni, ko resnajā zarnā ražo baktērijas, sadalot glikozi.

Testu var izmantot, lai noteiktu baktēriju pārmērīgu augšanu tievajās zarnās, kas var izraisīt dažādus kuņģa-zarnu trakta simptomus, piemēram, vēdera uzpūšanos, gāzi, caureju un sāpes vēderā. To var izmantot arī, lai novērtētu antibiotiku terapijas efektivitāti kaitīgo baktēriju izskaušanā un veselīgas zarnu mikrobiotas atjaunošanā.

Ūdeņraža glikozes izelpas tests parasti aizņem apmēram 2-3 stundas.


Kā sagatavoties?

Gatavošanās ūdeņraža glikozes izelpas testam ir līdzīga citiem ūdeņraža izelpas testiem. Pacientiem noteiktu laiku pirms testa, parasti 24 līdz 48 stundas, jāizvairās no noteiktiem pārtikas produktiem un medikamentiem. Tie ietver:

24-48 stundas pirms izmeklējuma izvairīties no pārtikas produktiem, kas satur sarežģītus ogļhidrātus, piemēram, pupiņas, pākšaugi, graudi, augļi un dārzeņi. Nelietot piena produktus (tostarp pienu, sieru un jogurtu). Nelietot cukurotus un gāzētus dzērienus.

2 nedēļas pirms izmeklējuma nelietot antibiotikas un dažas citas zāles. Sazinieties ar savu ārstējošo ārstu par medikamentu lietošanu.

Pirms testa izvairīties no smēķēšanas un alkohola lietošanas.

Var tikt doti papildus norādījumi neēst izmeklējuma dienā un izvairīties no intensīvas fiziskas slodzes.

Ir svarīgi ievērot īpašos norādījumus, ko sniedz Jūsu ārstējošais ārsts.

13C jauktais triglicerīdu tests ir diagnostikas procedūra, ko izmanto, lai novērtētu aizkuņģa dziedzera spēju izdalīt lipāzi (fermentu, kas palīdz sagremot taukus). Izmeklējuma laikā pacientam tiek iedots neliels daudzums jaukta triglicerīdu šķīduma, kas satur stabilu oglekļa izotopu (13C). Pēc tam pacienta izelpā tiek analizēts 13C izotopa klātbūtne, kas norāda, cik labi triglicerīds tika sagremots un absorbēts.

Testu var izmantot, lai diagnosticētu aizkuņģa dziedzera mazspēju, kas ir stāvoklis, kad aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz lipāzes.

13C jauktā triglicerīdu tests parasti aizņem apmēram 4-5 stundas.


Kā sagatavoties?

Sagatavošanās 13C jaukta triglicerīdu testa veikšanai var atšķirties atkarībā no Jūsu ārsta sniegtajiem norādījumiem. Tomēr daži vispārīgi norādījumi testa sagatavošanai ietver:

Informējiet savu ārstējošo ārstu un izmeklējuma veicēju par jebkādām zālēm vai uztura bagātinātājiem, ko lietojat, jo tie var ietekmēt testa rezultātus un prasīt pielāgot to devas.

Vismaz 8 stundas pirms testa nedrīkst ēst un dzert (izņemot tīru ūdeni).

Vismaz 24 stundas pirms testa atturieties no smēķēšanas un smagas fiziskās aktivitātes.

Vismaz 24 stundas pirms testa izvairieties lietot pārtiku, kas satur daudz tauku vai alkoholu.

Ievērojiet visus papildu norādījumus, ko sniedzis Jūsu ārstējošais ārsts, piemēram, badošanās ilgāku laiku vai noteiktu zāļu lietošanas pārtraukšana.

Ir svarīgi paziņot par jebkādām bažām vai jautājumiem, lai nodrošinātu, ka pārbaude tiek veikta droši un precīzi.

Barības vada un/vai kuņģa 24 stundu pH-metrija ir diagnostikas tests, ko izmanto, lai izmērītu skābes daudzumu, kas no kuņģa plūst atpakaļ barības vadā un/vai kuņģī. Pārbaudes laikā neliela, elastīga iekārta ar sensoru tiek izvadīta caur degunu vai muti un nonāk barības vadā vai kuņģī. Pēc tam sensors tiek savienots ar nelielu ierakstīšanas ierīci, kas tiek nēsāta ap vidukli vai kabatā. Pacientam tiek lūgts veikt ierastās darbības, tostarp ēst un gulēt, kamēr ierīce 24 stundu laikā reģistrē skābes refluksa daudzumu. Testu izmanto, lai diagnosticētu gastroezofageālo refluksa slimību (GERD), noteiktu stāvokļa smagumu un uzraudzītu ārstēšanas efektivitāti.

Barības vada un/vai kuņģa 24 stundu pH-metrijas pārbaude parasti aizņem 24 stundas


Kā sagatavoties?

Neēst un nedzert vismaz 6 stundas pirms izmeklējuma.

Pārtraukt lietot noteiktas zāles, kas var ietekmēt testa rezultātus (piemēram, skābes slāpētājus vai antacīdus).

Velciet brīvu, ērtu apģērbu.

Izmeklējuma laikā ievērojiet savu ierasto diētu un ikdienas aktivitātes (ja vien ārstējošais ārsts nav norādījis citādāk).

Saglabājiet dienasgrāmatu par simptomiem un aktivitātēm izmeklējuma laikā, tostarp tad, kad ēdat, guļat, vingrojat un lietojat zāles.

Izmeklējuma laikā izvairieties no noteiktām darbībām, kas var traucēt ierakstīšanas ierīces darbību, piemēram, peldēšanu vai vannu.

Ir svarīgi ievērot visus īpašos norādījumus, ko sniedz jūsu ārstējošais ārsts un izmeklējuma veicējs, jo sagatavošanās un procedūra var atšķirties atkarībā no Jūsu individuālajām vajadzībām un slimības vēstures.

Barības vada manometrija ir medicīniska procedūra, ko izmanto, lai novērtētu barības vada un apakšējā barības vada sfinktera darbību. Procedūras laikā caur degunu tiek ievietota neliela elastīga iekārta (zonde) ar spiediena sensoriem un tiek novadīta uz barības vadu. Zonde mēra spiediena izmaiņas barības vadā, kad pacients norij. Šis tests palīdz diagnosticēt tādus stāvokļus kā ahalāzija, difūza barības vada spazmas un citi barības vada kustību traucējumi.

Barības vada manometrija parasti aizņem apmēram 30 minūtes līdz stundai. Tomēr precīzs procedūras ilgums var būt atkarīgs no konkrētajām metodēm un izmantotajām iekārtām, kā arī no individuāliem faktoriem, piemēram, pacienta anatomijas un spējas sadarboties procedūras laikā.


Kā sagatavoties?

Lai sagatavotos barības vada manometrijai, jāievēro daži norādījumi:

Ārsta konsultācija: konsultējieties ar savu ārstu par visiem jūsu veselības stāvokļiem un visām zālēm, kuras lietojat.

Diēta: 6-8 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst vai dzert, ieskaitot ūdeni.

Medikamentu lietošana: vairākas dienas pirms procedūras izvairieties no medikamentiem, kas var ietekmēt barības vada muskuļus, tostarp muskuļu relaksantus.

Apģērbs: velciet ērtu, brīvu apģērbu, kas ļauj viegli piekļūt vēdera augšdaļai.

Transports: tā kā procedūras laikā bieži tiek veikta sedācija, būs nepieciešams kāds, kas pēc tam Jūs aizvedīs mājās.

Anorektālā manometrija ir diagnostikas tests, kas mēra anālā sfinktera muskuļu, taisnās zarnas darbību un sajūtu taisnajā zarnā. To lieto, lai diagnosticētu apstākļus, kas ietekmē zarnu kontroli, piemēram, fekāliju nesaturēšanu, aizcietējumus un iegurņa grīdas traucējumus. Procedūras laikā taisnajā zarnā tiek ievietota neliela iekārta ar sensoriem un pacientam jāveic dažādi uzdevumi, piemēram, anālā sfinktera muskuļu saspiešana un atslābināšana, lai izmērītu spiedienu un muskuļu un nervu darbību tūpļa un taisnās zarnas rajonā.

Anorektālā manometrija parasti aizņem apmēram 30 līdz 45 minūtes. Tomēr precīzs procedūras ilgums var atšķirties atkarībā no individuāliem faktoriem un īpašajām metodēm, ko izmanto izmeklējuma veicējs.


Kā sagatavoties?

Sagatavošanās anorektālajai manometrijai var atšķirties atkarībā no Jūsu ārsta norādījumiem. Tomēr daži vispārīgi padomi, kā sagatavoties anorektālajai manometrijai, ir šādi:

Informējiet savu ārstējošo ārstu un izmeklējuma veicēju par visām zālēm, ko lietojat, tostarp bezrecepšu zālēm, augu piedevām un vitamīniem, jo dažas zāles var ietekmēt testa rezultātus.

Pirms testa ievērojiet ārsta norādījumus par diētu un medikamentiem. Jums var lūgt noteiktu laiku pirms izmeklējuma atturēties no ēšanas vai dzeršanas.

Velciet ērtu apģērbu, vēlams brīvas bikses vai svārkus, jo jums var būt nepieciešams izģērbties no jostasvietas uz leju.

Esiet gatavs tam, ka izmeklējuma laikā var rasties diskomforts, taču informējiet speciālistu, ja jūtat kādas nozīmīgas sāpes vai diskomfortu.

Ierodieties uz izmeklējumu laicīgi un pirms tam noteikti uzdodiet visus jautājumus par procedūru.

Pāriet uz saturu