19. maijs – Pasaules Zarnu hroniska iekaisuma slimību diena

Šodien, 19. maijā, tiek atzīmēta Pasaules Zarnu hroniska iekaisuma slimību diena, bet rīt, 20. maijā – Pasaules klīnisko pētījumu diena.

Saslimšana ar zarnu hroniska iekaisuma slimībām pasaulē un arī Latvijā diemžēl palielinās, tāpēc ir būtiski pievērst uzmanību šo slimību profilaksei un laicīgai diagnostikai un efektīvai ārstēšanai.

Zarnu hroniska iekaisuma slimību (ZHIS) grupā ietilpst čūlains kolīts un Krona slimība. ZHIS ir autoimūna patoloģija, kas rodas tāpēc, ka līdz šim nenoskaidrotu iemeslu dēļ organisma imūnsistēma sāk agresīvi bojāt organisma audus, izraisot tur hronisku un progresējošu iekaisumu. Slimība izpaužas galvenokārt gremošanas sistēmā un, jo īpaši, zarnu traktā, tomēr atsevišķos gadījumos autoimūns iekaisuma process var izpausties arī citos organisma audos un sistēmās, piemēram, locītavās, ādā, acīs un aknās.

Čūlainā kolīta un Krona slimības pazīmes var būt ļoti dažādas un šīm slimībām nav viena vai vairāku raksturīgu simptomu, kas ļauj tūlīt noteikt pareizo diagnozi. ZHIS diagnozi nosaka ārsts gastroenterologs, veicot dažādus papildus testus. ZHIS ārstēšana ir grūts, ilgstošs un nepārtraukts process, kur nepieciešama atkārtota klīniskās situācijas novērtēšana un atbilstoša diagnostikas un terapijas taktikas noteikšana.

Neskatoties uz ievērojamu medicīnas un zinātnes resursu ieguldījumu ZHIS cēloņu un jaunu ārstēšanas veidu izpētē, šobrīd vēl ir daudz neskaidrību par slimības rašanās iemesliem un atbilstošu efektīvu ārstēšanas paņēmienu izvēli. Kaut arī šobrīd Latvijā ir pieejami vairāki ļoti efektīvi medikamenti ZHIS ārstēšanai un to izmantošanu kompensē Valsts, nozīmīgai pacientu daļai pieejamās terapijas metodes nenodrošina pietiekamu simptomu kontroli un slimības pilnīgu izārstēšanu.

Dace Svilāne, GASTRO CENTRA klīnisko pētījumu koordinatore, stāsta:

“Iekaisīgo zarnu slimību pacientu skaits pieaug ar katru gadu, kas saistīts gan ar vides un citu cēloņfaktoru ietekmes palielināšanos, gan ar arvien labākām slimību diagnostikas iespējām. Statistika liecina, ka no 2019. līdz 2022. gadam GASTRO CENTRĀ 212 pacientiem tika diagnosticēts čūlainais kolīts, bet 17 pacientiem – Krona slimība, savukārt 2022. gadā vien tika diagnosticēti 96 čūlainā kolīta un 3 Krona slimības pacienti. ZHIS gaita ir progresējoša, tāpēc savlaicīga diagnostika un individuāla ārstēšana ir neatņemama dzīves kvalitātes uzlabošanas sastāvdaļa.”

Zāļu klīniskie pētījumi ir ļoti nozīmīga un neatņemama medikamentu attīstības sastāvdaļa. Tajos analizē ne tikai substances efektivitāti un drošumu lietošanā, bet arī labākos pielietojuma veidus ikdienas klīniskajā praksē. GASTRO CENTRS jau vairāk kā 10 gadus sekmīgi piedalās dažādu jaunu zāļu izpētē un īpaši liela pieredze ir tieši zarnu hroniskas iekaisuma slimības medikamentu novērtēšanā.

GASTRO CENTRA klīnisko pētījumu koordinatore Dace Svilāne norāda:

“GASTRO CENTRS šobrīd piedāvā iespēju iesaistīties jaunu medikamentu klīniskajos pētījumos pacientiem ar aktīvu čūlainu kolītu un Krona slimību, kuriem standarta terapija nav bijusi pietiekami efektīva vai iespējama. Aicinām izmantot šo iespēju!”

Galvenie ieguvumi, pacientam piedaloties zāļu klīniskajā pētījumā:
  • iespēja izārstēt slimību;
  • bez maksas lietot jaunas, efektīvas zāles;
  • veikt speciālu vispusīgu bezmaksas diagnostiku;
  • pēc pētījuma beigām saņemt ilgstošu pēctecīgu novērošanu GASTRO CENTRA profesionāļu uzraudzībā.

Detalizētāku informāciju var iegūt, rakstot uz e-pasta adresi gpc@gastrocentrs.lv vai zvanot pa tālr. 28658080.

Savukārt ikvienam GASTRO CENTRS iesaka: rūpējies par savu digestīvo veselību katru dienu, izvēloties veselīgu un aktīvu dzīves veidu!

Pāriet uz saturu