Ar GASTRO pieredzes līdzdalību tapušas Eiropas izelpas testu vadlīnijas
Mārcis Leja,
Dr.med., profesors,
Gremošanas slimību centra GASTRO gastroenterologs
Septembrī pēc vairāku gadu darba Eiropas Gastroenterologu federācijas (UEG) žurnālā “United Europen Gastroenterology” publicētas divas vadlīnijas saistībā ar izelpas analīzēm – vienas nosaka jaunus standartus ūdeņraža un metāna izelpas testu jomā (Hammer ar līdzautoriem, UEG Journal, 2021), otras – ar stabiliem izotopiem iezīmēto izotopu izelpas diagnostikas jomā (Keller ar līdzautoriem, UEG Journal, 2021). Abu vadlīniju tapšanā bija iesaistīta plaša starptautiska ekspertu grupa, tostarp izmantota Gremošanas slimību centra GASTRO pieredze.
GASTRO augšminētās diagnostikas metodes ieviesis praksē Latvijā, turklāt izmeklējumu veikšanai tiek izmantotas vismodernākās tehnoloģijas. Gan viens, gan otrs elptestu veids tiek veikts mūsu pacientiem jau 15 gadus, tālab uzkrāta vērā ņemama pieredze.
Ūdeņraža un metāna elptestus izmanto galvenokārt laktozes intolerances (piena cukura nešķelšanas) un tievo zarnu disbiozes jeb kolonizācijas ar resnās zarnas mikroorganismiem (SIBO) noteikšanai.
Profesors Mārcis Leja
Tradicionālais stabilo izotopu elptesta izmantošanas piemērs ir 13C-urea izelpas tests H.pylori noteikšanai. Tests veicams pēc jebkura eradikācijas kursa tā efektivitātes noteikšanai, kā arī ievērojamā daļā gadījumu primārai H.pylori noteikšanai, piemēram, pacientiem līdz 45 gadu vecumam bez trauksmes simptomiem, kuru dēļ uzreiz būtu veicama endoskopiskā izmeklēšana. Tomēr metodes izmantošanas iespējas ir krietni plašākas – ar to iespējams noteikt gan aizkuņģa dziedzera ekskretoro funkciju, gan arī analizēt aknu funkcionālo spēju.
GASTRO ir jau 15 gadu pieredze elptestu veikšanā.