Medicīnas māsu un māsu asistentu darbs un tā specifika*
Karolīne Pedčenko,
GASTRO CENTRA galvenā māsa,
Ilze Vilgerte,
GASTRO CENTRA galvenās māsas vietniece,
Luīze Baltrune,
GASTRO CENTRA galvenā anestēzijas māsa
Karolīne Pedčenko, GASTRO CENTRA galvenā māsa
Ilze Vilgerte, GASTRO CENTRA galvenās māsas vietniece
Luīze Baltrune, GASTRO CENTRA galvenā anestēzijas māsa
Viena no semināra “Kolonoskopijas un polipektomijas kvalitāte: no zarnas sagatavošanas līdz inovatīvām tehnoloģijām un mākslīgajam intelektam” tēmām bija saistīta ar medicīnas māsu un medicīnas māsu palīgu darbu, bez kura nebūtu iespējams veikt ikvienu procedūru un ikdienas darbu – sākot no pacientu sagatavošanas procedūrai, emocionālas atbalstīšanas līdz asistēšanai ārstam un procedūras inventāra sagatavošanai. Māsa GASTRO CENTRĀ ir daudzfunkcionāls darbinieks, kurš spēj veikt vairākus darbus dažādās sfērās.
Strādājot par māsu, ir svarīgi spēt pielāgoties situācijai, veikt organizatoriskos darbus, ātri un efektīvi apgūt jaunas zināšanas un pielietot tās praksē, asistēt ārstam, nodrošināt anestēziju procedūras laikā, veikt funkcionālos izmeklējumus. Kā neatņemama darba sastāvdaļa ir dokumentācijas veikšana un pacientu emocionāla atbalstīšana.
Māsa komunicē un sadarbojas ar pacientu pirmsprocedūras posmā, sagatavojot izmeklējumiem, informējot par procedūras gaitu, sniedz emocionālo atbalstu un nepieciešamības gadījumā aprūpē pacientu arī pēc procedūras.
Medicīnas māsām savā ikdienas darbā jāspēj sadarboties ar dažādu specialitāšu ārstiem. Piemēram, māsas un ārsta–endoskopista sadarbība ir ļoti nozīmīga, tā spēj ietekmēt procedūras gaitu, jo māsa ir ārsta “labā roka”, kurai jāspēj pielāgoties ārstam. Māsai ir jāpārzina konkrētā specializācija, lai spētu orientēties notiekošajā procedūrā un vidē, spētu ātri pielāgoties un reaģēt uz notiekošo procedūru telpā. Māsa asistē ārstam dažādās sarežģītības pakāpēs procedūrās, izmantojot dažādus endoskopijas procedūru rīkus un aksesuārus, piemēram, dažāda veida cilpas, injektorus, hemostāzes klipšus, kā arī informē ārstu par pacienta veselības stāvokli katrā procedūras posmā.
Tā kā GASTRO CENTRĀ strādā ne tikai medicīnas māsas, bet arī māsu palīgi, to savstarpējā sapratne un komunikācija ir neatņemama ikdienas darba sastāvdaļa. Māsu palīgs savukārt ir medicīnas māsas “labā roka”, darbs norit pēcprocedūras zonā, kur tiešā veidā māsu palīgi sadarbojas ar atbildīgo māsu. Māsas kopā ar māsu palīgu risina radušās problēmas un strādā vienotā komandā, lai aprūpētu pacientus pēcprocedūras zonā. Ja ir nepieciešams, tad tiek piesaistīts arī anesteziologs.
Svarīga loma medicīnas māsām ir arī procedūru posmos. Pirms procedūras māsas veic pacienta novērtēšanu un sagatavošanu, sniedz morālo atbalstu, izglīto par gaidāmo izmeklējumu un sagatavo procedūru telpu ar atbilstošajiem medicīnas instrumentiem un ierīcēm.
Visas GASTRO CENTRĀ strādājošās māsas pārzina un prot nodrošināt anestēziju. GATRO CENTRA māsām ir zināšanas par to, kā jārīkojas konkrētās situācijās, kas var rasties saistībā ar anestēziju, piemēram, ja procedūras laikā rodas problēmas ar elpošanu vai sirdsdarbību. Māsas ievāc pacienta anamnēzi, veic pacienta novērtēšanu un nepieciešamības gadījumā vēršas pie anesteziologa. Svarīgi ir saprast, vai pacientam nav elpošanas, sirds–asinsvadu slimības, alerģijas, kas procedūru laikā varētu apdraudēt pacienta veselību, dzīvību un pašu procedūras kvalitāti. Pirms procedūras māsa izglīto pacientu par anestēziju un atbild uz jautājumiem, kuri ir māsu kompetences ietvaros. Ja māsa nevar atbildēt uz kādu no jautājumiem, tiek pieaicināts ārsts–anesteziologs vai ārsts–endoskopists.
Neatņemama darba sastāvdaļa ir dokumentācijas veikšana medikācijas lapā un sekošana līdzi pacienta vitālajiem rādītājiem. Māsai ir jāievēro novirzes no normas vai pieļaujamajiem rādītājiem, nekavējoties ziņojot anesteziologam, ja rodas problēmas.
Medicīnas māsai ir jābūt lieliskam komunikatoram, jo māsa ir pirmais cilvēks, ko pacients satiek pirms procedūras, tāpēc ir ļoti svarīgi uzreiz izveidot patīkamu, cieņpilnu un uz uzticību balstītu kontaktu. Neatņēma māsas darba sastāvdaļa ir spēja pielāgoties ikvienam pacientam neatkarīgi no valodas, veselības stāvokļa un citiem faktoriem.
Māsa ir cilvēks, kas nodod informāciju tālāk anesteziologam vai ārstam–endoskopistam, tāpēc ir ļoti svarīgi ievākt visu nepieciešamo informāciju no pacienta. Procedūras laikā medicīnas māsa asistē ārstam pēc nepieciešamības. Ne visos kabinetos strādā anesteziologs, atrodoties personīgi klāt procedūras norisē, līdz ar to šajos kabinetos anestēziju nodrošina māsa, un, ja māsai pēc sarunas ar pacientu, rodas kādas šaubas par pacienta veselības stāvokli, tad uzreiz tiek informēts anesteziologs un kopā risināta problēma.
Visbiežāk vispārējās narkozes procedūrās piedalās ārsts–anesteziologs, galvenā anestēzijas māsa, ārsts–endoskopists un māsa–asistente. Māsa–anestēziste pirms procedūras sākuma iekārto visu nepieciešamo kabinetā un pārbauda ierīču darbību, proti, tiek ieslēgts un pārbaudīts narkozes aparāts, kopā ar anesteziologu māsa pārbauda, vai strādā visi pieejamie laringoskopi, vai uz vietas ir visi nepieciešamie procedūras aksesuāri, iekārto anestēzijas galdiņu, sagatavo medikamentus, veic visas darbības, lai procedūra būtu veiksmīga un pacientam droša.
Nesen GASTRO CENTRĀ tika ieviesta “sarkanā lapā”, jeb neatliekamās situācijas lapa. Ja procedūras laikā vai pēc tam notiek neatliekama situācija, tā tiek aprakstīta, kuru pēc tam galvenā anestēzijas māsa nodod ārstu birojā un izveido brīdinājuma zīmi. Tas palīdz un atvieglo ārsta komandas darbu, kad pacients nāk atkārtoti, komanda var laicīgi sagatavoties procedūrai un novērst problēmas, kas var rasties procedūras laikā.
Esam pateicīgi ikvienai medicīnas māsai par darbu, neatlaidību, sapratni un cilvēcību, kuru sniedzat pacientiem un ārstiem, bez jums ārsta darbs nebūtu iedomājams.
* Materiāls sagatavots kā medicīnas māsu darbam veltīto prezentāciju apkopojums.