Kāpēc māsas ir tik nozīmīgas?

Māra Bārene,

GASTRO CENTRA izglītības māsa

12. maijā pasaulē atzīmēja Starptautisko Māsu dienu – kā vispārēju atzinību tam darbam, ko pacientu labā ik dienu un ik stundu veic medicīnas māsas. Māsu nozīme un atbildība veselības aprūpē ir ļoti nozīmīga. Ieguvēji no tā ir visi – gan māsas, gan pacienti, kas saņem uz pierādījumiem balstītu kvalitatīvu aprūpi. Tieši māsas spēj pieņemt lēmumus, kas garantēs ātrāku rezultātu sasniegšanu, veicinot pacientu apmierinātību un uzlabojot sabiedrības veselības rādītājus kopumā.

Medicīnas māsas darba lauks ir ļoti plašs, un arī pašai māsas profesijai ir sena vēsture. Profesijas principus definēja māsu profesijas pamatlicēja Florence Naitingeila (1820–1910). Laika gaitā ir mainījies profesijas nosaukumi. Sākotnēji profesijas nosaukums bija žēlsirdīgās māsas, bet pēc Otrā pasaules kara žēlsirdīgās māsas ieguva medicīnas māsas nosaukumu. Lai sasniegtu mūsdienīgu profesionālo līmeni, bija jāiziet diezgan garš un grūts ceļš.

Vēsturiski māsas ir apguvušas izglītību žēlsirdīgo māsu kursos, 1920. gadā dibināta pirmā Žēlsirdīgo māsu skola Latvijā. Māsai ir jābūt gatavai atvieglot sāpes, palīdzēt uzklausīt un mierināt. Noteikti par labu māsu nevar kļūt, ja nav mīlestība pret izraudzīto profesiju, kas ir grūta, bet tajā pat laikā – arī cildena. Medicīna no cilvēka prasa visu. Māsu izglītības sistēma noris caur māsu vēlmi mācīties mūža garumā. Māsu darbā svarīgākās vērtības ir zināšanas, pacietība, uzticēšanās un cerība, kas nodrošina abpusēju cieņu, godīgumu un sadarbību starp māsu un pacientu. Māsas galvenā misija ir pacientu aprūpe. Māsu nozīme un atbildība veselības aprūpē ir palielinājusies un nākotnē turpinās pieaugt. Arvien nepieciešamākas kļūst māsas, kurām ir daudzpusīgas klīniskās prasmes.

Šobrīd māsām Latvijā palielinās arī profesionālās iespējas. Ar Atmodas laiku Latvijā sākās arī reorganizācija māsu profesijā. 1993. gada 8. jūlijā Latvijā tika nodibināta Latvijas Māsu asociācija. Pateicoties LMA izdevās panākt, ka 1997. gadā ārstniecības likumā māsa ir reģistrēta kā ārstniecības persona – māsu reģistrā. Latvijas Valsts māsu reģistrā ir reģistrētas visas šajā profesijā praktizēt tiesīgās māsas. Pēc 2022. gada izglītības reformas māsu izglītību paredzēts apgūt tikai profesionālā bakalaura studiju programmā. Jaunais modelis piedāvā vienu izglītības procesu un lielāku mobilitāti darba tirgū, māsai būs plašākas zināšanas un kompetences. Pabeidzot māszinību kursu, māsa iegūs specialitāti “Vispārējā medicīnas māsa”, kur noteikts, ka iegūtā vispārējās aprūpes māsas izglītība paredz:

– patstāvīgi plāno un organizē pacientu aprūpi;

– piedalās pacienta, ģimenes un sabiedrības grupu veselīga dzīvesveida un pašaprūpes veicināšanā;

– spēj kritiski domāt un rīkoties kritiskās situācijās;

– efektīvi sadarbojas ar citiem veselības aprūpes speciālistiem, kā arī piedalās veselības aprūpes speciālistu izglītošanā;

– patstāvīgi sniedz padomus, instrukcijas un atbalstu pacientu aprūpē;

– patstāvīgi nodrošina aprūpes kvalitāti un spēj izvērtēt un analizēt to;

– pilnveido vispārējās aprūpes māsas profesionālo praksi.

Mūsdienās māsu izglītība balstās uz profesionalitāti, pierādījumos balstītu aprūpi, izglītību. Ar šo jauno izglītības standartu izstrādāšanu māsām būs tiesības patstāvīgi veikt daudzas lietas, pieņemt lēmumus, kas garantēs ātrāku ārstniecības rezultātu sasniegšanu, veicinot pacientu apmierinātību un uzlabojot sabiedrības veselības rādītājus kopumā. Profesija nepārtraukti attīstās, bet galvenais māsas darba pamatakmens joprojām palicis vēl no Naitingeilas laika: cilvēciskums.

Šobrīd pirmo reizi ir veikts detalizēts un apjomīgs pētījums par māsu profesijas attīstības vēsturi Latvijā. Vēsture ir mūsu mantojums. Taču pētījums atklāj arī šodienas problemātiku. Un galvenā problēma ir nepietiekams māsu skaits, kas tālāk jau rada arī nākamās problēmas nozarē. Un statistikas dati nav iepriecinoši. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem starp Baltijas valstīm tieši Latvijā ir vismazāk medicīnas māsu. Būtisku uzlabojumu veselības aprūpē var panākt, īstenojot reformas, kas mazinātu veselības nozares vājos punktus: māsu noslodzes nevienmērība, novecošana, nepietiekamais atalgojums. Īpaši svarīgi ir plānot vidēja un ilgtermiņa reformas.

Esmu pateicīga RSU Sarkanā Krusta koledžai (bij. Rīgas 4. medicīnas skolai), kuru absolvēju 1974. gada 22. jūnijā, tātad – pirms 50 gadiem. Esmu pateicīga daudziem kolēģiem, studentiem, kuriem pati esmu palīdzējusi iegūt māsu darbā nepieciešamās zinības, par viņu ierosmēm un sadarbību manā darba mūžā.

Starptautiskajā Māsu dienā novēlu medicīnas māsām atcerēties to, kādēļ tika izveidota mūsu profesija. Novēlu topošajām māsām būt labsirdīgām, profesionālām, iejūtīgām un laipnām.

Veltiet un ziedojiet sevi, apvienojot vēlēšanos palīdzēt cilvēkiem ar savām zināšanām. Tikai esot vienoti un cieņpilni, mēs realizēsim pārmaiņas. Profesionalitāte, cilvēciskā attieksme un pozitīvā komunikācija – galvenie stūrakmeņi pozitīvas pacientu pieredzes veidošanā. Un novēlu neizmērojamu cilvēkmīlestību un sirds gudrību jaunajām kolēģēm!

“Svarīgs nav mūsu darbu lielums, bet gan mīlestības daudzums, ko mēs ieliekam savos darbos.” (Māte Terēze)