Vēdera dobuma orgānu un retroperitoneālās telpas ultrasonogrāfija ir medicīniska attēlveidošanas metode, kas izmanto augstas frekvences skaņas viļņus, lai izveidotu vēdera dobuma un retroperitoneālās telpas orgānu un struktūru attēlus. Šāda veida ultraskaņas izmeklēšana var sniegt informāciju par orgānu izmēru, formu un tekstūru, kā arī noteikt jebkādas novirzes vai izmaiņas audos.

Vēdera dobuma orgāni, kurus parasti pārbauda, izmantojot ultrasonogrāfiju, ir aknas, žultspūslis, aizkuņģa dziedzeris, liesa, nieres un urīnpūslis. Turklāt retroperitoneālo telpu, kas ir zona aiz vēdera dobuma, kurā atrodas nieres, virsnieru dziedzeri un citas struktūras, var arī attēlot, izmantojot ultraskaņu.

Vēdera dobuma orgānu un retroperitoneālās telpas ultrasonogrāfiju var izmantot, lai diagnosticētu dažādus veselības stāvokļus, tostarp aknu slimības, žultspūšļa slimības, aizkuņģa dziedzera darbības traucējumus, nierakmeņus un audzējus vai cistas vēdera vai retroperitoneālajā zonā. Tā ir neinvazīva un salīdzinoši zema riska attēlveidošanas tehnika, kas padara to par noderīgu rīku daudzos medicīnas apstākļos.

Ultraskaņas izmeklējumu parasti veic apmācīts veselības aprūpes speciālists, un tas ietver nelielas rokas ierīces, ko sauc par zondi, novietošanu uz ādas virs interesējošās zonas. Pārveidotājs izstaro skaņas viļņus, kas pārvietojas pa ķermeni un atlec atpakaļ, radot atbalsis, ko zonde uztver un pārvērš attēlos datora ekrānā.

Izmeklējums ir nesāpīgs un parasti aizņem mazāk nekā 30 minūtes.


Kā sagatavoties?

Sagatavošanās vēdera dobuma orgānu un retroperitoneālās telpas ultrasonogrāfijai var atšķirties atkarībā no jūsu veselības aprūpes sniedzēja vai attēlveidošanas centra sniegtajiem īpašajiem norādījumiem. Šeit ir daži vispārīgi norādījumi, kas palīdzēs jums sagatavoties:

Diēta: nedrīkst ēst 4-5 stundas pirms izmeklējuma. Tas ir tāpēc, ka ēdiens kuņģī var traucēt noteiktu orgānu, piemēram, žultspūšļa un aizkuņģa dziedzera, attēlu izvērtējumu.

Dzērienu lietošana: pirms izmeklējuma ir svarīgi daudz dzert, lai palīdzētu piepildīt urīnpūsli, kas var nodrošināt skaidrāku iegurņa zonas attēlu. Dzert var ūdeni, tēju, kafiju (bez cukura un piena).

Apģērbs: velciet ērtu, brīvu apģērbu, kas ļauj viegli piekļūt vēderam. Pirms izmeklējuma Jums var tikt lūgts pārģērbties vienreizlietojamā halātā.

Medikamenti: informējiet savu ārstējošo ārstu par visām zālēm, kuras pašlaik lietojat, tostarp bezrecepšu un recepšu medikamentiem. Jums var lūgt pārtraukt noteiktu zāļu lietošanu pirms izmeklējuma.

Citi norādījumi: Jūsu ārstējošais ārsts var sniegt konkrētus norādījumus par to, kā sagatavoties izmeklējumam, izvērtējot uz Jūsu individuālo stāvokli. Noteikti rūpīgi ievērojiet šos norādījumus, lai nodrošinātu vislabākos iespējamos rezultātus.

Ir svarīgi informēt savu ārstējošo ārstu un izmeklējuma veicēju, ja jums ir kādi veselības traucējumi vai alerģijas, kā arī ja esat grūtniece, jo tas var ietekmēt izmeklējuma veikšanu.

Nieru, urīnceļu, transabdomināla prostatas ultrasonogrāfija (ar atlieku urīna noteikšanu) ir diagnostikas attēlveidošanas izmeklējums, kurā tiek izmantoti augstas frekvences skaņas viļņi, lai izveidotu nieru, urīnpūšļa, urīnvadu un prostatas dziedzera attēlus. Izmeklējums ir neinvazīvs, nesāpīgs un tā laikā netiek izmantots jonizējošais starojums.

Izmeklējuma laikā uz vēdera ādas tiek novietota neliela rokas ierīce, ko sauc par zondi, kas izstaro skaņas viļņus, kas atlec no iekšējiem orgāniem un rada attēlus datora ekrānā. Attēli var palīdzēt diagnosticēt tādus stāvokļus kā nierakmeņi, urīnceļu infekcijas, urīnpūšļa audzēji un prostatas paplašināšanās.

Atlieku urīna noteikšana ietver urīna daudzuma, kas paliek urīnpūslī pēc urinēšanas, mērīšanu, kas var palīdzēt diagnosticēt tādus stāvokļus kā urīna aizturi vai nepilnīgu urīnpūšļa iztukšošanos.

Izmeklējums ilgst 15-20 minūtes.


Kā sagatavoties?

Šeit ir dažas vispārīgas vadlīnijas, kas palīdzēs sagatavoties nieru, urīnceļu, transabdominālajai prostatas ultraskaņai (ar atlieku urīna noteikšanu):

Ūdens lietošana: pirms izmeklējuma dzeriet daudz ūdens, lai palīdzētu piepildīt urīnpūsli, kas var nodrošināt skaidrāku urīnceļu un prostatas attēlu.

Apģērbs: velciet ērtu, brīvu apģērbu, kas ļauj viegli piekļūt vēderam. Pirms izmeklējuma jums var tikt lūgts pārģērbties vienreizlietojamā halātā.

Medikamenti: informējiet savu ārstējošo ārstu par visām zālēm, kuras pašlaik lietojat, tostarp bezrecepšu un recepšu medikamentiem. Jums var lūgt pārtraukt noteiktu zāļu lietošanu pirms izmeklējuma.

Diēta: dažos gadījumos Jums var lūgt neēst dažas stundas pirms izmeklējuma. Jūsu ārstējošais ārsts informēs Jūs, ja tas ir nepieciešams.

Urinēšana: Jums var lūgt ierasties uz izmeklējumu ar pilnu urīnpūsli. Bet Jums pirms izmeklējuma var lūgt izdzert ūdeni, lai piepildītu urīnpūsli. Dažos gadījumos Jums var lūgt atturēties no urinēšanas kādu laiku pirms izmeklējuma.

Ir svarīgi informēt savu ārstējošo ārstu un izmeklējuma veicēju, ja jums ir kādi veselības traucējumi vai alerģijas, kā arī ja esat grūtniece, jo tas var ietekmēt izmeklējuma veikšanu.

Noteikti rūpīgi ievērojiet šos norādījumus, lai nodrošinātu vislabākos iespējamos rezultātus.

Aknu elastogrāfija ir neinvazīvs attēlveidošanas izmeklējums, ko izmanto, lai novērtētu aknu elastību. Tas ir ultraskaņas veids, kas izmanto īpašu programmatūru, lai izmērītu skaņas viļņu ātrumu, kas iet caur aknām. Aknu elastība ir tieši saistīta ar fibrozes vai rētu daudzumu aknās.

Aknu elastogrāfiju parasti izmanto, lai novērtētu aknu fibrozi pacientiem ar hronisku aknu slimību, piemēram, B un C hepatītu, taukainu aknu slimību un ar alkoholu saistītu aknu slimību. To lieto arī, lai uzraudzītu aknu slimības progresēšanu laika gaitā un pieņemtu lēmumus par ārstēšanu.

Procedūras norise: pacienti parasti guļ uz muguras, kamēr rokas ierīce (zonden) tiek novietota uz ādas virs aknām. Ierīce sūta zemas frekvences skaņas viļņus caur aknām un mēra ātrumu, ar kādu tie pārvietojas.

Procedūra parasti ir nesāpīga un ilgst līdz 30 minūtēm.


Kā sagatavoties?

Sagatavošanās aknu elastogrāfijai ir minimāla, un parasti nav īpašu prasību, lai sagatavotos procedūrai.

Šeit ir dažas vispārīgas vadlīnijas, kas jāievēro:

Apģērbs: velciet ērtu, brīvu apģērbu, kas ļauj viegli piekļūt pārbaudāmajai vietai. Pirms procedūras jums var tikt lūgts pārģērbties vienreizlietojamā halātā.

Pārtika un dzērieni: aknu elastogrāfijai nav īpašu uztura ierobežojumu, tāpēc varat ēst un dzert kā parasti.

Medikamenti: informējiet savu ārstējošo ārstu un izmeklējuma veicēju par visām zālēm, kuras pašlaik lietojat, tostarp bezrecepšu un recepšu medikamentiem. Jums var lūgt pārtraukt noteiktu medikamentu lietošanu pirms eksāmena, ja tie varētu ietekmēt rezultātus.

Dzīvesveids: vismaz 24 stundas pirms procedūras izvairieties no alkohola lietošanas un jebkādas smagas fiziskās aktivitātes. Tas ir tāpēc, ka šīs darbības var ietekmēt aknu darbību un potenciāli ietekmēt rezultātus.

Citi veselības stāvokļi: informējiet savu ārstējošo ārstu un izmeklējuma veicēju par jebkādiem citiem medicīniskiem stāvokļiem, kas jums varētu būt, jo daži apstākļi var ietekmēt testa rezultātus.

Jūsu ārstējošais ārsts sniegs Jums īpašus norādījumus par to, kā sagatavoties eksāmenam, pamatojoties uz jūsu individuālo stāvokli. Lai nodrošinātu precīzus rezultātus, ir svarīgi rūpīgi ievērot šos norādījumus.

Vairogdziedzera ultrasonogrāfija ir neinvazīvs attēlveidošanas izmeklējums, kas izmanto augstas frekvences skaņas viļņus, lai iegūtu detalizētus vairogdziedzera attēlus. Vairogdziedzeris ir tauriņa formas dziedzeris, kas atrodas kaklā un ražo hormonus, kas regulē organisma vielmaiņu.

Vairogdziedzera ultrasonogrāfijas laikā skaņas viļņu nosūtīšanai ķermenī tiek izmantota neliela rokas ierīce, ko sauc par zondi. Skaņas viļņi atlec no vairogdziedzera un citiem apkārtējiem audiem un orgāniem, un atbalsis tiek pārvērsts attēlos datora ekrānā. Šie attēli var palīdzēt noteikt jebkādas novirzes vai izmaiņas vairogdziedzera izmērā, formā un tekstūrā.

Vairogdziedzera ultrasonogrāfiju var izmantot, lai diagnosticētu dažādus stāvokļus, tostarp:

Vairogdziedzera mezgliņi. Tie ir vairogdziedzera gabali vai izaugumi, kas var būt labdabīgi vai ļaundabīgi.

Tiroidīts. Tas ir vairogdziedzera iekaisums, kas var izraisīt pietūkumu, sāpes un hormonu līmeņa izmaiņas.

Struma. Tā ir vairogdziedzera paplašināšanās, kas var apgrūtināt rīšanu, elpošanu vai runāšanu.

Procedūras norise: Ultrasonogrāfijas laikā Jums tiks lūgts gulēt uz muguras ar izstieptu kaklu. Ārsts Jūsu kaklam uzklās caurspīdīgu želeju, lai palīdzētu vadīt skaņas viļņus, un pēc tam pārvietos rokas ierīci, ko sauc par zondi, pār jūsu kakla ādu, lai iegūtu vairogdziedzera attēlus.

Pēc procedūras pabeigšanas gēls tiks noslaucīts no kakla un Jūs varēsiet atsākt ierastās aktivitātes.

Vairogdziedzera ultrasonogrāfija ir droša un nesāpīga procedūra, kura parasti aizņem 15-30 minūtes.


Kā sagatavoties?

Vairogdziedzera ultrasonogrāfijai parasti nav nepieciešama īpaša sagatavošanās.

Tomēr Jums vajadzētu vilkt ērtu, brīvu apģērbu, kas ļauj viegli piekļūt kakla zonai, kā arī vajadzētu izvairīties no rotaslietu nēsāšanas ap kaklu. Dažos gadījumos procedūras laikā Jums var lūgt uzvilkt halātu.

Ja lietojat kādas zāles vai uztura bagātinātājus, pirms procedūras noteikti informējiet savu ārstu, jo daži medikamenti un uztura bagātinātāji var ietekmēt ultrasonogrāfijas rezultātus.

Pāriet uz saturu