Gremošanas slimību centrs
+371 66901212
+371 26535389

Gastroenterologs un gastroenterologa konsultācijas

Gastroenterologs ir ārsts, kas veic gremošanas orgānu slimību diagnostiku (atklāšanu) un ārstēšanu, ka arī var sniegt padomus par to profilaksi. Gastroenterologa konsultācija ir pacienta vizīte pie ārsta, kuras laikā ārsts nosaka izmeklēšanas plānu ar mērķi noskaidrot precīzu diagnozi (pacienta slimību), lai varētu izvēlēties atbilstošu ārstēšanu

Gastroenterologs, gastroenterologa konsultācijas

Kā pareizi sagatavoties augšējās endoskopijas (FGS) izmeklējumam

FGS jeb augšējā endoskopija ir izmeklēšanas metode, kura ir neaizvietojama barības vada, kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnas slimību diagnosticēšanā.
Uz gastroskopijas izmeklējumu pacientam jāierodas tukšā dūšā!
Iepriekšējā vakarā vēlams paēst vieglas vakariņas, bet, ne vēlāk kā plkst. 19:00. Pēc vakariņām drīkst dzert negāzētu ūdeni un tēju. Nedrīkst dzert pienu!
Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst, dzert un smēķēt. Pat iztukšojot kafijas tasīti, izmeklējuma attēlā būs redzams apduļķojums. 6 stundas pirms izmeklējuma jāiedzer tikai tās zāles, kuras ārsts ir stingri nozīmējis lietot pie specifiskām saslimšanām.
Lai atvieglotu procedūru un novērstu vemšanas tieksmi, pirms izmeklējuma pacientam ievada īslaicīgas iedarbības anestēzijas līdzekli; tas nodrošina kvalitatīvāku izmeklējumu.
12 stundas pēc medikamenta ievadīšanas neiesaka vadīt transporta līdzekļus vai strādāt ar mehānismiem, kas prasa koncentrēšanos un precizitāti, jo pēc medikamentu ievadīšanas var rasties miegainība, uzmanības trūkums, samazināta koncentrēšanās spēja.
Apmēram 30 minūtes pēc gastroskopijas var atkal ēst un dzert.

Gremošanas slimību centrs “GASTRO” aicina darbā

ENDOSKOPIJU MEDICĪNAS MĀSU
Darba pienākumi:

 • Asistēt ārstam veikt gastroenteroloģiskos izmeklējumus, asistēt ārstam vai citai medicīnas māsai atbilstoši savai kvalifikācijai
 • Veikt pacientu novērošanu un veselības stāvokļa izvērtēšanu
 • Veikt informācijas apkopošanu par pacienta biopsihosociālajām vajadzībām un aprūpi atbilstoši savai kvalifikācijai

 Mūsu prasības:

 • Vidējā vai augstākā medicīniskā izglītība (medicīnas māsas vai ārsta palīga diploms)
 • Pieredze ambulatorās, endoskopiju vai ķirurģijas medicīnas māsas amatā tiks uzskatīta par priekšrocību
 • Teicamas latviešu un labas krievu valodas zināšanas
 • Augsta atbildības sajūta un spēja strādāt komandā
 • Labas komunikācijas prasmes

Mēs piedāvājam:

 • Stabilitāti un sociālās garantijas
 • Dinamisku darbu draudzīgā kolektīvā
 • Attīstības un apmācības iespējas
 • Konkurētspējīgu atalgojumu

Savus CV sūtīt uz: vakances@gastrocentrs.lv

Gremošanas slimību centrā GASTRO konsultē bērnu ārste - pediatre, profesore Ilva Daugule

Dr. Ilva Daugule ir ārste pediatre, gastrointestinālās endoskopijas speciāliste, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore, viņa aizstāvējusi doktora disertācijas darbu Karolinskas Institūtā, Zviedrijā par Helicobacter pylori infekciju bērniem Latvijā. Ārste ir absolvējusi Latvijas Medicīnas akadēmiju un Tālākizglītības fakultāti pediatrijā, kā arī ieguvusi gastrointestinālās endoskopijas speciālista sertifikātu.

Kapsulas endoskopija ar „zelta” kapsulu

Kapsulas endoskopija ir modernākais un precīzākais diagnostikas veids, ko izmanto tievās zarnas slimību noteikšanai.
GASTRO centrā piedāvājam izmeklējumus ar pasaulē šobrīd mazāko kapsulu, kas pārklāta ar zelta pārklājumu, un ilgāko darbības laiku - līdz pat 12 stundām.

Par bailēm no publiskas uzstāšanās, sociālo trauksmi un sociālo fobiju

Neveiklības un mulsuma sajūta, uzstājoties publiski vai atrodoties uzmanības centrā ir raksturīga daudziem, taču atsevišķās situācijās tā var kļūt par reālu problēmu, traucējot veikt ikdienas darbu, studēt vai veidot attiecības. Piemēram, skolotāja, kurai ir grūtības novadīt vecāku sapulci; vai vidējā līmeņa vadītājs, kuram ir grūtības izteikt savu viedokli sapulcēs; vai students, kurš ir neaktīvs nodarbībās un saņem zemas atzīmes; vai aktieris un mūziķis, kurš cieš no „lampu drudža” (šādi gadījumi ir zināmi pat par pasaules slaveniem mūziķiem un aktieriem, piemēram, par Bārbaru Streisandi, Džoniju Depu un Adeli); vai jauns cilvēks, kurš izvairās no sociāliem pasākumiem un neveido attiecības.
Cilvēkiem, kuri cieš no sociālās trauksmes, raksturīgas izteikti augstas prasības pret sevi, vēlēšanās radīt patīkamu iespaidu par sevi, vienlaikus, apšaubot savu spēju to izdarīt. Kopumā, izteikta trauksme sociālās situācijās rodas no bailēm atrasties uzmanības centrā un iespējamā negatīvā novērtējuma, kas noved pie pazemojuma vai apkaunojuma sajūtām.

GASTRO ārste Ilze Kikuste izcili aizstāvējusi doktora disertāciju

GASTRO ārste gastroeneteroloģe Ilze Kikuste 2016. gada 22. martā Latvijas Universitātē izcili aizstāvējusi doktora disertāciju un ieguvusi Medicīnas zinātņu doktora grādu.
Darba nosaukums ir „Kuņģa pirmsvēža stāvokļu: atrofijas un intestinālas metaplāzijas endoskopiskā diagnostika”, kam ir milzīga praktiska nozīme kuņģa vēža skrīninga programmu attīstībā valstī un GASTRO profesionālajā darbībā.

Starptautiskie eksperti atzinīgi novērtē GASTRO iegūto biopsiju kvalitāti

GASTRO aktīvi piedalās gremošanas orgānu sistēmas vēža profilaksei paredzētajā skrīninga programmā. GASTRO speciālisti ir izvirzījuši galvenos uzdevumus, lai veiksmīgi īstenotu šo programmu – agrīna, savlaicīga diagnostika; veiksmīga ārstēšana; starptautiska sadarbība ar pasaules mēroga ekspertiem; kvalitatīvs, starptautiskajiem standartiem atbilstošs biopsiju materiāls, kas tiek iegūts endoskopiju veikšanas laikā, pateicoties ārstu kvalifikācijai un aparatūras iespējām.
2015. gada nogalē Rīgā uzturējās ASV Vanderbiltas Universitātes profesore zinātniskajā darbā Maria Blanca Piazuelo, kas kuņģa pirmsvēža stāvokļu noteikšanā ir viena no vadošajiem speciālistiem pasaulē. Veicot papildu analīzi GASTRO iegūtajiem biopsiju materiāliem, prof. Maria Blanca Piazuelo un Dr.Med. Sergejs Isajevs atzinīgi novērtēja to kvalitāti.

GASTRO ārsts - profesors Mārcis Leja piedalās starptautiskajos zinātniskajos pasākumos

Šā gada martā profesors Mārcis Leja piedalījās Krievijas Centrālā Gastroenteroloģijas Zinātniskā Institūta 42. konferencē, kas notika Maskavā. Prof. M. Leja konferencē ziņoja par kuņģa vēža profilakses iespējām, Starptautiskajām vadlīnijām (Kioto un Māstrihtas), kā arī par 2015. gada maijā Rīgā notikušās CanCon projekta konferences secinājumiem.
Profesors Mārcis Leja ar onkoloģijas jautājumiem veltītiem ziņojumiem regulāri piedalās starptautiskajos zinātniskajos pasākumos gan Eiropā, gan Amerikā, gan Āzijā.

Marts – zarnu vēža profilakses mēnesis. Aicinām noskatīties video, kurā profesors Mārcis Leja stāsta par zarnu vēža profilaksi

Gremošanas slimību centrs GASTRO informē, ka marts Eiropas valstīs tiek atzīmēts kā zarnu vēža profilakses informācijas mēnesis, atgādinot, ka zarnu vēzis ir gan novēršams, gan ārstējams. GASTRO ārsti aktīvi piedalās zarnu vēža profilakses organizēšanas pasākumos, iniciējot zarnu vēža skrīninga programmas attīstību Latvijā un turpinot tās īstenošanu. GASTRO ārsti un medicīnas māsas vairāku gadu garumā organizē speciālas apmācības ģimenes ārstiem un ārstu palīgiem zarnu vēža profilakses jautājumos, ka arī pacientu sagatavošanai kolonoskopijai. Apmācībās tikai 2015. gadā kopā piedalījušies 145 ārsti un ārstu palīgi. GASTRO tiek veiktas zarnu vēža skrīninga kolonoskopijas pacientiem, kam konstatēts pozitīvs slēpto asiņu tests fēcēs (šis tests jāveic pie sava ģimenes ārsta vienu reizi gadā visiem iedzīvotājiem vecumā no 50 - 74 gadiem un to apmaksā valsts).
Piedāvājam noskatīties informatīvu video, kurā gastroenterologs profesors Mārcis Leja stāsta par zarnu vēža skrīningu ->.

GASTRO ārsti aktīvi piedalījās LU 74. zinātniskajā konferencē

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti aktīvi piedalījās LU 74. zinātniskajā konferencē, kura notika 19. februārī LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā. GASTRO ārsti uzstājās vienā no plašākajām sēdēm, kura bija veltīta tieši gastrointestinālās onkoloģijas un gastroenteroloģijas aktuālajiem jautājumiem. Zinātniskos referātus nolasīja prof. Mārcis Leja, dr. Ilze Kikuste, dr. Daiga Šantare un LU 6. kursa medicīnas students Sergejs Pavlovičs.

„Ēnu diena 2016” GASTRO

Februāris ir mēnesis, kad Latvijā norit „Ēnu diena”. Tāpat kā citus gadus, arī šogad GASTRO viesojās jaunieši, kas „ēnoja” mūsu ārstus un māsas, jo vēlas gūt priekšstatu, kā tas ir – strādāt medicīnā.

Gremošanas slimību centra GASTRO iecere funkcionālajā diagnostikā

Lai pilnveidotu Latvijā pieejamo funkcionālo diagnostiku, 2015. gada nogalē dr. Irita Roderte piedalījās praktiskās apmācībās Izmir (Turcija), kā veikt specializētus gremošanas trakta motoriskās darbības diagnostiskos izmeklējumus. Apmācības ietvaros īpaši detalizēti tika iepazītas barības vada manometrijas, anorektālas manometrijas, ph- impedances izmeklējumu veikšanas un rezultātu interpretācijas iespējas.

14.01.2016. Gremošanas slimību centrā GASTRO viesojās Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks un prorektors Valdis Segliņš

Vizītes mērķis bija iepazīties ar GASTRO darbu, pārrunāt GASTRO līdzšinējo iesaisti zinātniskajā, akadēmiskajā darbā, kā arī nākotnes perspektīvas. Ņemot vērā faktu, ka tieši GASTRO visas savas darbības laikā valstī ir ieviesis virkni modernu diagnostikas un ārstēšanas metodes, Latvijas Universitātes vadība saskatīja potenciālas sadarbības iespējas nākotnē inovatīvu pakalpojumu un produktu attīstīšanā.

Pārēšanās un ar to saistītās dažādu gremošanas kaišu saasināšanās

Ēšana ir ļoti nozīmīgs process cilvēka eksistencē un labsajūta pēc maltītes ir fiziskas un psihiskas veselības priekšnoteikums.
Pārēšanās ir pārmērīgi liela ēdiena daudzuma ieēšana vienas maltītes laikā, kas izpaužas kā nepatīkamu sajūtu komplekss vēderā ēšanas laikā vai īsi pēc tās. Ēšanas turpināšanu, neskatoties uz pārēšanās izraisītām nepatīkamām sajūtām, izraisot to pastiprināšanos un vemšanu, sauc par patoloģisku ēšanu. Regulāra pārēšanās raksturīga emocionāli nelīdzsvarotām personībām, savukārt, patoloģiska ēšana parasti ir psihiskas slimības pazīme.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu ->

Iespēja piedalīties klīniskajos pētījumos!

Šobrīd Gremošanas slimību centrs GASTRO, Dr. med. Ivara Tolmaņa, Prof., Dr. med. Mārča Lejas un Dr. Ilzes Kikustes vadībā, piedalās klīnisko pētījumu veikšanā čūlainā kolīta pacientiem.
Piedaloties klīniskajos pētījumos, GASTRO sniedz ieguldījumu gastroenteroloģijas attīstībā, bet pacientiem, pētījuma ietvaros, tā ir iespēja bez maksas saņemt vispusīgu un precīzu diagnostiku un modernu terapiju.

Aizvadīts GASTRO organizētais pirmssvētku Zarnu vēža profilakses skolas seminārs.

Ziemassvētku noskaņās dalībnieku skaits nebija tik liels kā parasti, tomēr zāle bija piepildīta. Bija sanākuši gan ģimenes ārsti, gan ārstu palīgi, māsas un medicīnas studenti.
Gastroenteroloģe Ilze Kikuste kolēģiem pastāstīja kā pareizi sagatavot pacientus skrīninga izmeklējumam. Ar uzskatāmiem vizuāliem materiāliem parādīja, kā izskatās pareizi sagatatavota zarna un informēja, kā izvairīties no būtiskākajām kļūdām gatavošanās procesā. Ārste parādīja videomateriālu par kolorektālā vēža skrīningu un iespējām savlaicīgi atklāt zarnu vēzi.

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti - profesors Mārcis Leja un med. doktors, gastroenterologs Ivars Tolmanis vadīja starptautisku vēža skrīniga darba grupu

Eiropas Savienības Vienotās rīcības projekta vispusīgai vēža apkarošanai CANCON ietvaros 2015. gada maija beigās Rīgā, Latvijas Universitātes telpās notika starptautiskas vēža skrīninga darba grupas tikšanās, kurā piedalījās gan vietējie eksperti, gan Eiropas vadošie gastroenterologi. 25-26. maijs bija veltīts ar kolorektālā vēža skrīningu saistītiem jautājumiem, savukārt 27-28. maijā tika diskutēts par kuņģa vēža kā jauna skrīninga veida ieviešanas iespējām. Nedēļas noslēgumā 28. maijā kopā ar Starptautiskās vēža pētniecības aģentūras (IARC) pārstāvjiem un citiem pieaicinātajiem ekspertiem notika tikšanās, kas veltīta ar Latvijā realizētā projekta kuņģa vēža mirstības mazināšanai GISTAR saistītiem jautājumiem.
 

Ārzemju mediji vēsta - elpas tests palīdzēs konstatēt agrīnu kuņģa vēzi. Pētījumos pieadalījies GASTRO ārsts profesors Mārcis Leja

Interneta portālā Diena.lv, publicēts raksts - „Elpas tests palīdzēs konstatēt kuņģa vēzi; atsaucas uz latviešu pētījumiem”
Rakstā vēstīts par pētījumu kuņģa vēža agrīnai diagnostikai ar īpašu metodi, piedaloties Latvijas pētniekiem un ar ko īpaši lepojamies, Gremošanas slimību centra GASTRO gastroenterologam profesoram Mārcim Lejam.
 

„Ievas Veselībā” publicēta intervija ar dr. I. Kikusti!

Šā gada 27.marta „Ievas Veselībā” publicēta intervija ar mūsu ārsti gastroenteroloģi dr. Ilzi Kikusti. Ar prieku informējam, ka akcijas „Satiec Latvijas labākos ārstus!” ietvaros Dr. I. Kikuste bija sastopama 11. aprīlī Kuldīgā.

Sīkāka informācija ->

JAUNUMS! Aicinām noskatīties GASTRO videofilmu „Mīti un realitāte par zarnu vēzi”!

Turpinot pacientu izglītošanu, esam izveidojuši videofilmu, lai kliedētu biežākos mītus, kas saistīti ar zarnu vēzi un tā skrīningu. Filmā piedalās GASTRO ārsti – gastroenterologs profesors Mārcis Leja un ārsts endoskopists Dans Stirna, pamatojot zarnu vēža skrīnininga nozīmi.

Noskatīties video šeit ->

Gremošanas slimību centra GASTRO gastroenterologa prof. M. Lejas intervija publicēta ASV izdevumā „The ASCO Post”

Dr. M. Leja ar kolēģiem ir veicis pētījumu par gaistošo marķieru izmantošanu kuņģa patoloģiju noteikšanā. Šā pētījuma rezultāti tika demonstrēti pasaules lielākajā gastroenteroloģijas speciālistu forumā – Gremošanas slimību nedēļā (DDW) 2014. gada maijā. GASTRO lepojas, ka Dr. M. Lejas demonstrētais posteris, kurā tika atspoguļoti pētījuma rezultāti, ir ieguvis Gremošanas slimību nedēļas 2014 balvu.

GASTRO papildināts ISO 9001:2008 sertifikāts ar jaunu darbības sfēru

Ar 2014. gada 27. jūniju Gremošanas slimību centra „GASTRO” ISO 9001:2008 sertifikāts, kas aptver visu veidu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu gastroenteroloģijā un tika piešķirts GASTRO 2012. gadā, ir papildināts ar jaunu sfēru - ISO 9001:2008 sertifikātu zinātniskās un klīniskās izpētes jomā.

Par sāpem vēderā (Dr. I. Tolmanis)

Vēdera sāpes ir biežs simptoms un var būt gan funkcionālu traucējumu, gan dzīvībai bīstamas patoloģijas pazīme. Aptauju dati liecina, ka 75% jauniešu un 50% pieaugušo jutuši dažāda rakstura vēdersāpes.
Visplašākais un nespecifiskākais no gremošanas traucējumus raksturojošiem terminiem ir dispepsija. Dispepsija ir pastāvīgas vai periodiskas centrālas sāpes vai diskomforts vēdera augšdaļā. Diskomforts ir subjektīva negatīva sajūta, kas nesasniedz sāpju līmeni. Dispepsijas gadījumā sāpes vai diskomforts vēdera augšdaļā var būt jūtami vienlaicīgi ar sāpēm vai diskomfortu citviet vēderā.

Dr. Dans Stirna stāsta par resnās zarnas divertikulozi

Resnās zarnas divertikuloze ir viena no samērā bieži sastopamām slimībām iedzīvotāju vidū.
Tā ir atrodama ap 30% cilvēku vecumā virs 45 gadiem un ap 75% cilvēku vecumā virs 80 gadiem.

Divertikulozi izraisošie visbiežākie cēloņi ir ģenētiski iedzimtas zarnas sienas īpatnības, zems šķiedrvielu daudzums uzturā, palielināts svars, samazināta ikdienas fiziskā aktivitāte, alkohols, smēķēšana. Arī medikamenti – kortikoīdi, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi var veicināt divertikulozes rašanos.      Izdrukāt tekstu>

Dr. Ilze Kikuste stāsta par aizcietējumiem (video)

Pacientu izglītošanas programmas ietvaros, piedāvājam informatīvu video par aizcietējumiem jeb kūtro vēderu.
Dr. Ilze Kikuste izglīto pacientus par biežākajiem slimības simptomiem un to novēršanu. Izdrukāt tekstu>

NOSKATĪTIES VIDEO>

Informācija pacientiem par augšējo endoskopiju (video)

Turpinot izglītības programmas veidošanu pacientiem, piedāvājam noskatīties informatīvu video par augšējas endoskopijas (gastroskopijas) norisi GASTRO. Video tiek sniegta informācija par procedūras gaitu, sagatavošanos gastroskopijai un tiek izskaidroti jautājumi par pēc procedūras laiku.

NOSKATĪTIES VIDEO>

Informācija pacientiem par kolonoskopiju (video)

Turpinot izglītības programmas veidošanu pacientiem, piedāvājam noskatīties informatīvu video par kolonoskopijas norisi GASTRO. Video tiek sniegta informācija par procedūras gaitu, sagatavošanos kolonoskopijai un tiek izskaidroti jautājumi par pēc procedūras laiku.

 NOSKATĪTIES VIDEO>

Realitāte par narkozi (Dr. A. Vanags)

Bieži dažādos Interneta portālos var lasīt komentārus par narkozi izmeklējumu laikā. Vēlamies kliedēt nepatiesus mītus un nepamatotas bailes no procedūras un narkozes, kuru dēļ reizēm pacienti atliek izmeklēšanu uz ilgāku laiku.
GASTRO visas procedūras tiek veiktas pielietojot pārsvarā īsas un ultraīsas darbības narkozi ar anesteziologa piedalīšanos, pēc kuras pacients ir pilnīgi adekvāts un rīcības spējīgs.
Patiesība par mūsdienīgo narkozi...

Gremošanas slimību centra GASTRO speciālistu veiktie pētījumu rezultāti tiek atzinīgi novērtēti ASV

Rezultātus, kas iegūti Latvijā veiktajos pētījumos, Gremošanas slimību centra gastroenterologs, profesors Mārcis Leja š.g. maija sākumā prezentēja vairākos starptautiskas nozīmes pasākumos ASV.

Resnās un taisnās zarnas vēža skrīnings Latvijā ir pieejams, un to apmaksā valsts

Katru gadu Latvijā ar resnās un taisnās zarnas vēzi saslimst vairāk par 1000 cilvēkiem un vairāk par 700 slimnieku šīs slimības dēļ nomirst. Attīstītās valstīs saslimšana var būt pat augstāka, taču proporcionāli daudz mazāk slimnieku mirst šī vēža dēļ, jo ir iespējama un pieejama efektīva ārstēšana ja vien slimība tiek diagnosticēta savlaicīgi. Tik slikta situācija kā Latvijā mūsu reģionā (t.sk. Eiropā) nav nevienā valstī, mums tikai tuvojas mūsu kaimiņi – Krievija, Baltkrievija, nedaudz atpaliekot Lietuvai. Tas galvenokārt liecina par dramatiski novēlotu slimības diagnostiku, diemžēl arī par iedzīvotāju nevēlēšanos nevēlēšanos nevēlēšanos rūpēties par savu veselību.